Czy po zdjęciu folii ochronnej, konsument może odstąpić od umowy?

Problem: Czy po zdjęciu folii ochronnej, konsument może odstąpić od umowy?

Ustawa: Kodeks cywilny – tekst ustawy znajduje się TUTAJTrybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w sprawie C-681/17 ostatnio jasno wypowiedział się na temat prawa odstąpienia od umowy. Spor dotyczył tego, czy po zdjęciu folii ochronnej z materaca, konsument może zrealizować prawo odstąpienia od umowy i zwrócić towar. Sprawa była o tyle niejasna, że folia ochronna pełniła rolę zabezpieczenia w zakresie higieny i ochrony zdrowia, zaś przepisy unijne wyłączają możliwość odstąpienia od umowy co do zapieczętowanych towarów, które nie nadają się do zwrotu ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, a których opakowanie zostało po dostarczeniu otwarte.


TSUE uznał, że nawet zdjęcie folii ochronnej nie może uniemożliwiać konsumentowi wykonanie prawa odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podania przyczyny, zagwarantowanego w unijnych przepisach w sytuacji zakupu towaru na odległość. Sprzedawca może zaś towar zdezynfekować, by ponownie móc go sprzedać.


Można zatem stwierdzić, że jeśli w regulaminie sklepu pojawiłby się zapis wyłączający możliwość odstąpienia od umowy w podobnej sprawie, mógłby on zostać uznany za klauzulę niedozwoloną. Więcej o niedozwolonych klauzulach umownych przeczytać w osobnym wpisie, który znajduje się TUTAJ.Przypominamy, że Kancelaria Adwokacka w Warszawie Adwokat Paulina Pyzia zajmuje się sprawami konsumenckimi, w tym sprawami windykacyjnymi i procesowymi.


Więcej informacji można uzyskać kierując zapytanie na adres e-mail: kancelaria@adwokacka.waw.pl