Urlop a umowa zlecenie

Problem: Umowa zlecenie – co z urlopem wypoczynkowym?

Ustawa: Kodeks cywilny – tekst ustawy znajduje się TUTAJZbliża się sezon urlopowy. W związku z tym bardzo często dostaję zapytanie, czy jeśli dana osoba jest zatrudniona na umowę zlecenie, to czy przysługuje jej prawo do urlopu wypoczynkowego, tak jak jest to gwarantowane pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę?Umowa zlecenie

Na wstępie trzeba podkreślić, że do umowy zlecenie nie mają zastosowania przepisy określone w kodeksie pracy. Umowa zlecenie to umowa, którą reguluje kodeks cywilny. Podstawową zasadą w kodeksie cywilnym jest zaś m.in. swoboda umów. Dlatego to strony umowy – zleceniobiorca i zleceniodawca określają swoje prawa i obowiązki.

Jeśli więc w umowie zlecenia nie ma ani słowa o urlopie czy o przerwie w wykonywaniu zlecenia, to może okazać się, że nie znajdziemy podstawy prawnej, by na taki urlop się udać.

Dlatego też zawierając umowę zlecenia, pamiętajmy o kwestii przerwy w jego wykonywaniu, a także odpłatności takiej przerwy. Gdy umowa będzie milczała, nasz odpoczynek może być zagrożony.


Przypominamy, że Kancelaria Adwokacka w Warszawie Adwokat Paulina Pyzia zajmuje się sprawami cywilnymi.

Więcej informacji można uzyskać kierując zapytanie na adres e-mail: kancelaria@adwokacka.waw.pl